Jsou mlhovky světla do mlhy ?

vydáno 31. října 2004, autor AN, přečteno 4084x

Tak mě napadlo, když jsem se dnes večer vracel od Brna směrem na Svitavy a potkával jsem tu souvislou kolonu vozidel, která se pohybovala proti mně, navíc za deště a mokré vozovky, jestli si spousta řidičů uvědomuje, že přední mlhová světla na jejich vozidle jsou světla do mlhy.

Jsou mlhovky světla do mlhy ?

Pokud se nemýlím, přeci jen jsem dělal řidičák už 15 let zpátky, tak mlhová světla se mají používat za mlhy nebo hustého deště případně sněžení. Sice bylo mokro, ale že by byla mlha nebo hustě pršelo, tak to tedy ne... Přesto zhruba každý šestý řidič, který jel v protisměru, měl tý svý mlhovky zapnutý. Určitě vám nemusím vysvětlovat, jak výborně se jede za tmy proti vozidlu, které vás oslňuje "od mokré země". Pastva pro oči, je to jako by člověk koukal do reflektoru ... Nevím, jestli jsou ti řidiči pouze bezohlední nebo zda-li jsou hloupí, ale mohu bez rozpaků konstatovat, že tento nešvar je v naší zemi poměrně rozšířený. Ptám se: Proč ? Asi frajeřina. Stejně ta mlhová světla nemají pražádný vliv na kvalitu poslechu prostředí, akorát mohou nasírat protijedoucí.

Podobný problém je u zadních mlhových světel. Pokud vyhláška hovoří o tom, že přední mlhová světla řidič "může použít", tak ta zadní dle vyhlášky prostě použít "musí". Na jednu stranu to chápu, nerad bych to napasoval do auta před sebou, na druhou stranu mi připadá hloupé jet v závěsu 20 metrů za autem, jehož řidiči musí být jasné, že ho vidím, ale přesto mne nechá koukat do červené mlhy.

Něco na závěr ? Každý musí začít u sebe, já bych taktéž nemohl hodit kamenem, nicméně je mi jasné, že moje právo končí tam, kde začíná právo toho druhého. Právo vidět.

 

Nejnovější články z kategorie

Související obsah

    Žádný přidružený obsah

Komentáře

David

13.2.2010 18:03:15

A co když je někdo tak blbej, jak daleko vidí...?

Milan M3

11.2.2010 11:56:41

Řidič má jet tak, aby byl schopen zastavit vozidlo na vzdálenost, na kterou vidí. Tečka. Jet jinak je buď mladická nebo stařecká demence.

maro

11.2.2010 11:45:46

...asi se Vám nestalo, že jsta v 90km rychlosti nedobrzdil, jen proto, že jste auto neviděl, mně se to stalo, akdyby to auto svítilo, byt mlhovkou vzadu tak se to nestane a při spatření toho světly bych snížil rychlost nebo brzdil, tak nepište pitominy, že někdo svítí mlhovkou v dešti či malé mlze. radši trochu oslňovat než NEVIDÉT!!! maro

Milan Š

1.11.2008 19:09:58

Někde jsem slyšel, snad návrh, že ten kdo svítí předními mlhovkami by měl jet nejvíce 30km/h. Je to celkem logické; když nevidí pro tak hustou mlhu a proto musí svítit mlhovkami tak nemůže jet 90 (nebo i víc). Možná by něčemu takovému slušelo místo ve vyhlášce. Ale v tom případě by s nimi nesvítil asi nikdo.

logo

Registrované periodikum Státní technické knihovny pod ISSN 1801-1608
provozovatel & © 2012 milan schembera.cz a jiří koubek

Všechna práva vyhrazena

Jakékoliv užití obsahu, a to včetně převzetí článků, je bez souhlasu provozovatele zapovězeno, platí tu autorský zákon. Provozovatel si vyhrazuje právo zveřejnit pouze to, co sám uzná za vhodné a není povinnen se komukoli zpovídat, jelikož je tento portál v soukromém vlastnictví. Tento projekt NEBYL financován z prostředků Evropské Unie.

Kontakt na redakci  |  Máte zájem o inzerci, reklamu nebo námět na zlepšení?

schembera.cz repro dtp dovrchu.cz