Nutrend Racing míří za prvenstvím v Evropském poháru!

vydáno 10. srpna 2016, autor Milan Schembera, přečteno 1856x

Ani šestý závod letošní sezóny Evropského poháru FIA nebyl bez účasti českého týmu Nutrend Racing. Václav Janík, Jiří Svoboda a Petr Trnka se po letní pauze opět vydali bojovat proti soupeřům v královské divizi 2. Kompletní tým se svými sportovními prototypy tentokrát cestoval do německého Osnabrücku, kde je po tisíci kilometrové cestě čekala smečka náročných soupeřů, jejichž záměry na dvoukilometrové trati se shodovali s českými jezdci a sice, být v Osnabrücku co nejrychlejší.

Nutrend Racing míří za prvenstvím v Evropském poháru!

„Osnabrück je velmi specifická trať. Vzhledem k tomu jak je krátká, jede se závod na 3 soutěžní jízdy. Nejrychlejší vozy jsou v cíli za méně než minutu, takže se ani nestačí pneumatiky na voze příliš ohřát, což může být pro jezdce náročné. Svým charakterem je závod sprintem mezi vrchařskými podniky a tím má Osnabrück své kouzlo. Závod je velmi oblíben mezi diváky i jezdci, pořadatelé dělají maximum pro zviditelnění jejich podniku a jde to vidět na organizaci i na účasti jezdců. Ve startovní listině nebude letos chybět poslední vítěz závodu Joel Volluz či jeho krajan Berguerand a pořadatelům se povedlo přilákat i vedoucího jezdce Mistrovství Evropy Itala Merliho. Moc se těším na srovnání s těmito jezdci i na porovnání svých vlastních výkonů z loňska. Zatím se nám letos daří zrychlovat na všech tratích, takže bychom rádi pokračovali v nastoleném trendu i na německé trati, kde se chceme poprat minimálně o pódiové umístění v závodě,“ rozpovídal se o své účasti v závodě vedoucí muž průběžného pořadí Evropského poháru FIA Václav Janík.

Václav sledoval i výkony svých týmových kolegů, jenž se s dvoulitrovými sportovními prototypy drželi v popředí své dvoulitrové třídy už v průběhu sobotních tréninků. Šternberská dvojice Petr Trnka i Jiří Svoboda se už svými tréninkovými časy přiblížila těsně k časům, kterých dosahovala v předešlém roce v závodních jízdách. Petr Trnka odtrénoval jako pátý nejrychlejší mezi dvoulitrovými speciály, Jiří Svoboda pak zaznamenal devátý čas. Akcie Nutrend Racingu v celkovém pořadí tréninkových jízd držel nejvýše čtvrtým nejrychlejším časem Václav Janík, který na nejrychlejšího Merli ztrácel pouhých 1,5 sekundy a do této diference se ještě vměstnala dvojice Švýcarů Joel Volluz a Eric Berguerand: „Už trénink se jel ve vysokém tempu. Hned v úvodní jízdě jsem měl menší krizi, ale naštěstí se podařilo Normu ještě zvládnout. Pak už nám ale tréninky šly lépe a lépe. Výsledkem je překonání mého dosavadního maxima už v  tréninkových jízdách a věřím, že v závodě pojedeme ještě rychleji. Auto je skvěle připravené a opravdu funguje výborně. Zítra to bude velký boj, protože rozdíly jsou jen nepatrné.“ Předpovědi Václava Janíka o velkém boji nejrychlejší pětice se naplnily. Nedělní závod byl velkým svátkem motorsportu a hlavní roli v něm hrál i Nutrend Racing. Trojici závodních jízd, tedy spíše trojici krátkých sprintů odstartoval Václav Janík skvělým časem 52.95, který ho katapultoval z tréninkového čtvrtého místa na průběžné stříbro za nejrychlejšího Merliho s minimální ztrátou 0,8 sekundy. Velkou bitvu o vítězství v tu chvíli podtrhoval třetím časem Volluz, jenž šlapal na paty českému jezdci s minimální ztrátou 0,2 sekundy. Přetlak na špici podtrhoval i čtvrtý v pořadí, který zajel svůj první závod s odstupem 1,8 sekundy na nejrychlejšího. Úvodní jízda sice napověděla, ale rozhodně nebylo nic rozhodnuto, před jezdci byly ještě zbývající 2/3 závodu a 4 kilometry závodní jízdy k cestě za touženými trofejemi a body do šampionátu Evropského poháru FIA.

Václav Janík nepolevil ve svém tempu ani ve druhé jízdě a jako přes kopírák zopakoval svoji úvodní jízdu, což v ten moment znamenalo propad z absolutního stříbra na bronz, jelikož Merli i Volluz jeli ve druhé jízdě rychleji. Rozhodnuto ale stále nebylo v závěrečné jízdě měl Václav Janík, stále šanci na smazání manka 0,8 sekundy na druhého Volluze, případně prvního Merli, který vedl s náskokem 1,3 sekundy. Boj do posledních metrů nakonec pro sebe rozhodl traťovým rekordem Merli, který dokázal i pod tlakem zajet nejrychleji ze všech. Švýcar Volluz rovněž udržel svoji pozici a Václav Janík si třetím nejrychlejším časem zajistil konečnou bronzovou pozici v celkovém hodnocení závodu, k níž přidal v rámci skupiny E2-SC konečné vítězství, jako nejrychlejší pilot dvoumístného sportovního prototypu. „Máme za sebou úžasný víkend. Vše v týmu fungovalo skvěle a v průběhu celého víkendu jsme byli v těsném boji o nejrychlejší čas. Merli i Volluz byli jen o kousek nad naše síly, ale ukázali jsme náš potenciál. Možná trochu sehrálo roli, že jsme měli delší pauzu a soupeři v posledních týdnech seděli ve svých autech neustále, ale nechci se vymlouvat. Zvládli jsme se udržet špičky a pokořit své jezdecké maximum. V nedělních jízdách jsem cítil závodní nervozitu a možná až příliš jsem toužil po lepším výsledku, z čehož pramenily drobnější chyby na trati, které mě zřejmě stály rychlejší čas. Nicméně i třetí místo v takové konkurenci mě neskutečně naplňuje a je určitě odměnou pro celý tým. Musíme brát i vliv výsledku na celkové hodnocení šampionátu, kde jsme jen krůček od obhajoby trofeje pro nejúspěšnějšího jezdce divize 2,“ zakončil své účinkování při šestém podniku FIA International Hill Climb Cup 2016 Václav Janík.

V nedělním závodě pak dvojice výkonově slabších Norem s Jiřím Svobodou a Petrem Trnkou za volantem, dokázala navázat na dobré časy ze soboty a v obou případech se jim podařilo zdolání osobních maxim. Jiří Svoboda se v Osnabrücku umístil na konečné šesté příčce ve skupině E2-SC a Petr Trnka získal maximum možného prostřednictvím celkové páté příčky v rámci stejné skupiny, kde navíc dominoval v hodnocení své dvoulitrové třídy a stejně jako Václav Janík si utvrdil průběžnou pozici v hodnocení šampionátu, kde Petru Trnkovi patří průběžné druhé místo v divizi 2 právě za vedoucím Václavem Janíkem. Při pohledu na kalendář závodů Evropského poháru FIA je patrné, že zbývající závod ve slovinském Lučine bude následovat hned následující víkend a finále letošní sezóny bude na přelomu září a října v německém Mickhausenu, kde by už Nutrend Racing chtěl startovat jako definitivní držitel trofeje FIA za letošní rok, protože o tomto úspěchu může Václav Janík rozhodnout už právě tento týden ve Slovinsku.

Nejnovější články z kategorie

Související obsah

    Žádný přidružený obsah

Komentáře

logo

Registrované periodikum Státní technické knihovny pod ISSN 1801-1608
provozovatel & © 2012 milan schembera.cz a jiří koubek

Všechna práva vyhrazena

Jakékoliv užití obsahu, a to včetně převzetí článků, je bez souhlasu provozovatele zapovězeno, platí tu autorský zákon. Provozovatel si vyhrazuje právo zveřejnit pouze to, co sám uzná za vhodné a není povinnen se komukoli zpovídat, jelikož je tento portál v soukromém vlastnictví. Tento projekt NEBYL financován z prostředků Evropské Unie.

Kontakt na redakci  |  Máte zájem o inzerci, reklamu nebo námět na zlepšení?

schembera.cz repro dtp dovrchu.cz